O NÁS

Jsem přesvědčena o tom, že Portugalsko nabízí překvapivé množství rozmanitých vín na vysoké úrovni, mnohdy za velmi zajímavou cenu. Jedinečnost portugalských vín pramení mimo jiné z dosti rozdílných klimatických i geologických podmínek jednotlivých regionů. Široká paleta specifických portugalských odrůd vinné révy (např. Arinto, Touriga Nacional, Tinta Roriz) v kombinaci s odrůdami mezinárodně rozšířenými (např. Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Syrah) zaručuje nezvyklou bohatost vyráběného vína. V mé nabídce se proto objevují jak vína odrůdová, tak i v Portugalsku více běžné kupáže (z odrůd domácích i světových). Nejširší výběr přirozeně najdete v kategorii fortifikovaných vín – známá portská vína jsou však doplňována také méně známými kolegy v podobě madeiry ze stejnojmenného ostrova nebo moscatelu z oblasti Douro.

Coby studentka portugalštiny a anglistiky na FFUK, i později během spolupráce s portugalskou ambasádou s Praze, jsem během četných cest měla to potěšení se s Portugalskem poměrně dobře seznámit, a především poznat tamní nezaměnitelná vína a gastronomii. V roce 2004 jsem dovezla první zásilku vín, vybraných přímo od výrobců při osobní návštěvě na vinicích a v „adegách“. Slovo adega znamená portugalsky „vinařství“, tj. místo, kde se vína vyrábí, a v Portugalsku často tvoří název firmy. Donedávna jsem užívala obchodní název Adega Duras, od listopadu 2014 zkrácený na Adega. Přerod prodělaly za poslední rok nejen mé webové stránky ale i logo.

Po obchodních začátcích, provázených leckdy idealismem, co se týče šíře nabídky vín i úrovni obchodní morálky v naší zemi, se od r. 2013 snažím zaměřit na vína, o která je primárně zájem mezi majiteli vinoték, restaurací i koncovými zákazníky. Podstatnou část mých aktivit tvoří též spolupráce s PR firmami, které dodávají větší množství dárkových předmětů svým klientům. Pro nabízená vína je Adega výhradním dovozcem v ČR. Podle přání klienta pořádám degustace s doprovodným výkladem o portugalských odrůdách, o usedlostech, odkud naše vína pocházejí, o Portugalsku...


Na setkání u portugalského vína se těší Bára Bartoníčková