NAŠI DODAVATELÉ

Minho / Vinho Verde

VINIVERDE / Vinařské družstvo Adega Cooperativa Ponte da Barca (ACPB) bylo založeno v roce 1963. V současnosti hospodaří na 850 ha svých členů v údolích řek Lima a Vez a vyrábí několik značek bílého i červeného vinho verde. Je zakládajícím členem sdružení VINIVERDE pro lepší propagaci a export vinho verde.

 

Trás-os-Montes / Douro

Vallegre - Vinhos do Porto, SA patří k renomovaným firmám vyrábějícím portská i tichá vína, nabízející široký sortiment včetně starších portských vín. Hospodaří celkem na 80 ha vinic v oblasti Cima Corgo kolem města Pinhao, v těsném sousedství řeky Douro. Značka portského se jmenuje podle největší vinice Vista Alegre (55 ha), kde se nachází i sídlo firmy. Usedlost byla zakoupena rodinou Cunha Barros v r. 1965, ovšem zdejší výroba vína sahá již do 18. století. Další vinice se jmenují Quinta de Valle Longo (10ha) a Quinta da Lameira, kde najdeme nejmladší výsadbu. Nedávno byla otevřena zcela nová lahvovací linka v městečku Sabrosa. Firma též disponuje sklady v městě Peso da Régua na Douru.

Quinta Seara d´Ordens, která existuje již od 18. století, představuje rodinný podnik, vyrábějící portská i tichá vína na 60 ha vinic, rozkládajících se kolem usedlosti. Nejlepší portská a tichá červená vína se dodnes šlapou v tradičních žulových kádích lagares, což je v současnosti používáno již jen zřídka.

Vale da Corça - usedlost Brunheda najdeme v údolí řeky Tua (přítok Doura). Rodina Sequeira Mesquita vlastní usedlost již od roku 1720 a mnoho desetiletí prodává svá portská obchodníkům v Portu. Vyrábí tichá vína DOC Douro, zvláštností jsou vína z vinic starých více než 75 let, která jsou lahvována v limitovaných sériích. Všechny hrozny na 100 ha vinic jsou sbírané ručně, červená vína (i některá bílá) zrají v nových sudech z francouzského (eventuálně i amerického) dubu.

Quinta da Fronteira leží v podoblasti Douro Superior, poblíž městečka Freixo de Espada a Cinta. Sedmdesát hektarů vinic se rozkládá přímo na břehu řeky Douro, která zde tvoří hranici se Španělskem, odkud přitéká (pod názvem Duero). Území je součástí přírodního parku Douro Internacional, a tak v těsném sousedství quinty najdeme např. největší evropskou kolonii supa. Pěstují se především typické místní odrůdy jako Touriga Nacional, Touriga Franca a Tinta Roriz.

Beiras

Osmdesátihektarová usedlost Quinta do Cardo poblíž města Figueira do Castelo Rodrigo se pyšní titulem nejvyšší portugalské vinice (700 mnm). Nachází se na náhorní plošině, ohraničené řekami Douro, Coa a Águeda, pouhých 10 km od španělských hranic). V současnosti probíhá proces certifikace na BIO vína. Pěstují se především typické místní odrůdy Touriga Nacional, Touriga Franca a Síria (bílá). Klimaticky velice pestré umístění, neboť přes velmi teplá a suchá léta je tu jindy taková zima, že v adeze (vinařství) musí u nádrží s červeným vínem přitápět, aby vůbec fermentace a zrání probíhalo, jak má.

Vinařství Caves do Solar de Sao Domingos se nachází na pomezí DOC Dao a DOC Bairrada, a kromě těchto DOC produkuje též regionální vína Beiras. Podnik byl založen r. 1937 a zpočátku vyráběl pouze šumivá vína (první sklep nechal majitel vytesat do skály právě ve 30. letech), ovšem postupně rozšířil výrobu i na kvalitní vínovice a tichá vína. Šumivá vína vyrábí klasickou metodou a dnes patří k předním značkám na portugalském trhu.

Lisboa

Historická usedlost Quinta da Romeira v podoblasti Bucelas je vyhlášená výrobou bílých vín, především z odrůdy arinto. Této typické portugalské odrůdy zde mají největší vinice z celého Portugalska - 70 hektarů. Poloha vinic v údolí mezi Atlantikem a řekou Tejo zaručuje celoročně dostatečnou vlhkost a umožňuje výrobu nezvykle svěžích vín, s výraznými kyselinkami a mineralitou.

Tejo

Krásný venkovský zámeček Quinta da Alorna z 18. století, patřící původně místokráli Portugalské Indie, se stal symbolem kvalitních vín z regionu Ribatejo. Usedlost disponuje celkem 2.800 ha, kde se vedle vína (250 ha) pěstuje zelenina, chovají koně a hospodaří se na 1.900 ha lesů. Vedle příjemných kupáží se Alorna specializuje také na odrůdová vína – jak portugalská, tak i mezinárodní. Specialitou je abafado - velmi sladké alkoholizované víno, které letitým zráním v kvalitních dubových sudech nabývá oříškovou barvu a komplexní výraz.

Estremadura

Usedlost Quinta de Pancas blízko Alenqueru vlastnila od r. 1495 do r. 2006 rodina Guimaraes, potomci objevitele Brazílie Pedro Álvarese Cabrala. Pak se usedlost stala součástí holdingu Companhia das Quintas, sdružující několik vybraných vinařství ze všech významných oblastí kontinentálního Portugalska. Na 50 ha vinic najdeme jak portugalské tak i mezinárodní odrůdy. Vinařství Pancas je uznávané po celém Portugalsku jako výrobce kvalitních tichých vín.

Alentejo

Herdade da Farizoa poblíž města Elvas (alentejská vinařská podoblast Borba) patří holdingu Companhia das Quintas, sdružující několik vybraných vinařství ze všech významných oblastí kontinentálního Portugalska. Starobylá usedlost patřila v 18. a 19. století náboženskému řádu, dodnes se zachovala budova kláštera se stopami tehdejší výroby vína. Pěstují se především typické odrůdy Aragones a Trincadeira, kterým vyhovuje zdejší mimořádně suché klima a velké oslunění předcházející sklizni.

Pan António Manuel Baiao Lança vyrábí kvalitní vína na statku Herdade Grande nedaleko města Vidigueira, která patří mezi nejlépe hodnocená vína z Alenteja. První víno pod svou značkou uvedl v roce 1996. Zpracovává výhradně hrozny ze svých 60 ha vinic, kde jsou zastoupeny především bílé odrůdy Antao Vaz a Arinto, v červených Aragones, Trincadeira, Alicante Bouschet a Touriga Nacional.

V mladé alentejské firmě Herdade das Aldeias se o profil vína stará respektovaná veličina – pan António Saramago. Padesátihektarové vinice vysazovali od r. 1999 poblíž hraničního města Elvas. Červená vína obou značek Dom Januário a Aldeias de Juromenha zrají v sudech z francouzského dubu. V prezentaci firmy se citelně promítá designový talent Josého Calada, jenž vystudoval architekturu a stojí za moderní koncepcí celé adegy.

Madeira

Rodinná firma J. Faria & Filhos, Lda. vyrábí na ostrově Madeira jak klasickou fortfikovanou madeiru, tak další alkoholické nápoje (likéry, ponchu atd.).